Nar nasıl ayıklanır?

Nar nasıl ayıklanır?

Kış mevsiminin en sağlıklı ve lezzetli meyvelerinden olan Nar nasıl soyulur? Daha doğru bir söylemle Nar nasıl ayıklanır? Zira nar soyma örneğin elma benzeri bir yöntemle mümkün değildir. Lifli ve çok parçalı kabuğu nar tanelerini bir petek şeklinde sarmış olduğundan Narın soyulmasından ziyade ayıklanması mümkündür. O halde sorumuzu revize edelim ve şu soruyu soralım.

Nar Ayıklama Nasıl Yapılır?

Nar, her meyvenin içinde yüzlerce tanesi olan, açıldıktan sonra kendi içerisinde minik meyvecikler şeklinde çekirdekli tanelerin ayrıldığı, yavru ağzı, pembe, kırmızı ve mora çalan renkleri olan bir meyvedir. Yetiştiği iklim tipine ve meyvenin türüne göre tatları değişmekle birlikte, çoğunlukla tatlı bir meyvedir. Ilıman iklim kuşağında yetişir. Çoğunlukla ıslahı gerekmez.

Nar nasıl ayıklanır sorusuna ise pek çok farklı cevap verilmekle birlikte biz size en geleneksel yöntemi anlatarak başlayalım. Öncelikle yiyeceğiniz narın erişkin olduğundan emin olunuz. Daldan koparacaksanız ekim ayından sonra kopardığınızdan emin olun, aksi halde yemesi pek de keyifli olmayan bir meyve elde edersiniz, nar soyma uğraşınız da boşa gidecektir. Nar ayıklama işlemine başlamadan önce narı ihtiyaten yıkayınız, her ihtimale karşı hijyen elde etmekte fayda vardır.

Bu arada Nar nasıl temizlenir? Sorusuna da başlamadan cevap vermekte fayda vardır. Nar, kabuğunun altında herhangi bir kir veya bakteri barındırmaz. Kabuğu temiz olduğu sürece herhangi bir problem yaşanmayacaktır. Şimdi gelelim nar nasıl ayıklanır konusuna.

  • Öncelikle, yaklaşık 10cm çapında olan narları tercih edelim. Narın üst kısmında çiçeğinin izlerini görebileceğiniz laleye benzer bir açıklık, altında ise dala tutunduğu sap kısmının uzantısı bulunmaktadır. Nar soyma işlemine öncelikle, üst kısımdan başlayacağız. Narın üst kısmının 2cm kadar aşağısından bir bıçak yardımıyla tam bir daire olacak şekilde narı çiziyoruz. Ama dikkat edin, maksadımız narı kesmek değildir, çok derin bir kesik ortaya çıkmamasına dikkat ediniz. Elbette bu arada bıçakla yaralanmalar konusunda da dikkatli olmanızda fayda vardır. Oldukça sert bir kabuğu olan nar ayıklama sürecinde yaralanmalar ortaya çıkması muhtemeldir.
  • İkinci adımda, çizdiğimiz şapka şeklindeki kısmı elimizde narın üzerinden ayırıyoruz. Aslında bu aşamada nar soyma işleminin büyük kısmını bitirmiş oluyoruz. Taneleri gördüyseniz doğru yoldasınız demektir.
  • Nara yukarıdan baktığınızda çoğunla 4 veya 5 iç odacıktan oluştuğunu göreceksiniz. Bu odacıkların etrafı bir zarla çevrilidir ve tepeden bakıldığında bu zarların kesiti damar gibi görünecektir. Bu safhada yapacaklarını nar ayıklama safhası için önemli bir zemin oluşturacaktır dikkatli uygularsanız, kirlenmeden bu safhayı atlatabilirsiniz.
  • Yukarıdan baktığımızda damar şeklinde görünen noktalardan narı yine çok derine gitmeden çiziyoruz. Bu sayede bir sonraki safhada gerçekleştireceğimiz narı bölme işlemi kolaylaşacaktır.
  • Çizdiğimiz narın tam ortasından iki yöne baş parmaklarımızla; nar damarlarından bölünecek şekilde ayırıyoruz. Yeterince güç uygulandığında elimizde odacıkların ayrı ayrı parçaları olacaktır. Şu anda nar soyma işlemi tamamlanmıştır. Bu safhadan itibaren dilerseniz kabuğunun üzerinden narı yiyebileceğiniz gibi, nar ayıklama işleminden sonra da tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM