Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

MUCİZENİN ADI: DUT YAPRAĞI

Sütten 25 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 10 kat fazla demir içerir. Şeker sorununa gösterdiği fayda akıl almaz derecededir. Ucuz ( Bedava ) olduğu için saatlerce reklamı yapılmadığından bilinmiyor…. Bu makaleyi mutlaka okumaya devam edin…

Dut yaprağı en az dut meyvesi kadar sağlık açısında önemli faydaları olan bir yapraktır. Dut yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Dut yaprağı çayının yapılması dışında da çeşitli kullanım alanları bulunuyor. Bunlara bir göz atalım.

Dut yaprağı ile hazırlanan çay egzama tedavisinde de kullanılır. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi tavsiye edilir. Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek vücuda zindelik ve direnç sağlar.

Yapılan araştırmalara göre dut yaprağından elde edilen özütün fil hastalığına karşı şifalı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş ağrılarına karşı gargara yapılarak kullanıldığında ağrıları giderici özelliğe sahiptir. Dut yaprağı çayının bir önemli özelliği de rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Zihnin ve bedenin gevşemesinde yardımcıdır.

Dutgiller familyasına ait bir bitki olan dutun anavatanı Çin’dir. Bilinen on yedi türü vardır. Meyvesi siyah ya da beyaz renkte olabilir. Gövdesi silindir şeklinde olan ağacın yaprakları saplı, iki sıra üzerine dizilmiş, taban kısmı yuvarlak üst yüzeyi alt kısmına göre koyu renktedir.

Dutun hem meyvesi hem de yaprakları sağlık üzerinde birçok fayda sunar. Meyvesi tatlılarda, kompostolarda, reçellerde, pasta yapımında kullanılır. Dut yaprağından demlenen çay diğer çaylar için bir alternatif oluşturur. Dut çayının kafein oranı diğer çaylara göre daha azdır. Dut yaprağından yapılan çay düzenli tüketildiğinde bir çok hastalığın tedavisinde olumlu etkiler sunar. Bu faydalardan en bilineni vücuda canlılık vermesidir.

Dut yaprağından demlenen çay terlemeye yardımcı olur. Bu da hücre yenilenmesi ve antibakteriyeller üzerinde faydalı etkiler yaratır. Mide ve dalak aktivitelerini düzenleme konusunda yardımcı olur. Fazla kilo şikayeti olanlar için zayıflama amacıyla da tüketilir. Metabolizmayı hızlandırarak yağ emilimini düzenleme konusunda faydalıdır. Dut yaprağından yapılan çayın bir başka faydası da aşırı glikozun kana emilimini önlemesidir. Kan dolaşımını hızlandırdığı bilinen çay karaciğer hücrelerinin temizlenmesine de yardımcı etkiler sunar.

Dut yaprağının faydaları

Dut yaprağının Ateş düşürücü etkisi vardır
Dut yapraklarından hazırlanan çayın tüketilmesi ateş düşürücü etkisini görmenize yetecektir.

Dut yaprağı idrar söktürücüdür
Dut yaprağı çayının idrar söktürücü etkisi vardır ve vücudunuzdaki ödemi atmanıza yardımcı olur.

Dut yaprağı kan şekerini dengeler 
Dut yapraklarından oluşan çayı içmek aynı zamanda kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olmaktadır.

Dut yaprağı kalp sağlığı açısından önemlidir
Dut yaprağının kalp rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Dut yaprağının faydalarından kalp için yararlanmak isteyenlerin, dut yapraklarını, alıç çiçekleri ile birlikte kaynatarak, elde edilen karışımın suyunu içmeleri gerekmektedir.

Dut yaprağı soğuk algınlığı, boğaz ağrısı
Dut yaprağının faydaları arasında boğaz ağrısı ve bronşit tedavisi de yer almaktadır.
Dut yaprağının faydaları arasında yer alan öksürük giderici etkisinden yararlanmak için, dut yaprağının çayı yapılmalı ve bu çayın, sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden önce, aç karna içilmesi önerilmektedir.

Dut yaprağı Karaciğere faydalıdır 
Dut yaprağının karaciğerdeki hücreleri temizlemesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Dut yaprağı Egzama hastalığı 
Dut yaprağının egzama hastalığında destek amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Dut yaprağı Antioksidan kaynağıdır 

Dut yaprağı ölçülü miktarda tüketildiğinde vücuttaki serbest radikallerin gelişmesine engel olur. Dut yaprağında yer alan antioksidan miktarı serbest radikallerin gelişmesine engel olur.

Dut yaprağı Ağrı kesicidir.

Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

İşte dut yaprağı çayının yapılışı Dut yaprağından yeterli miktarda fayda sağlamak için çayının tüketilmesi gerekir. Dut yaprağı çayı sağlık açısından oldukça önemlidir. Dut yaprağı çayının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız tarife göz atabilirsiniz. 

Dut Yaprağı Çayı İçin Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı,
  • 1 litre su

Dut Yaprağı Çayı Hazırlanışı

1 litre kaynamış olan suyun içerisinde 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı konulur. Bu şekilde yaklaşık 2 saat demlenmeye bırakılır.

Demleme işlemi bittikten sonra çayınızı süzün ve gün içerisinde bu çayı aralıklarla içerek tüketin. Özellikle yemeklerden önce içildiğinde fayda sağlamaktadır.

Lütfen tüm sevdiklerimizin de okuması için PAYLAŞALIM …

Düşüncelerinizi sizde yorumda paylaşırsanız çok mutlu oluruz !!!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-05-28 17:02:34
2018-05-28 17:01:33